Čas na přátele, když se stanete rodiči …

Stát se rodičem je rozhodně úžasná věc – ale nepochybně to s sebou nese pár „obětí", jakmile vstoupí novopečený člen rodiny do našeho prostoru a času. Mnoho rodičů si jen těžko hledá čas pro sebe a pro setkávání s přáteli, což je přirozené – děti přece potřebují naši plnou a nerozptylovanou pozornost, ne?

Ano, z velké části je to pravda, ale nemusí to nutně znamenat, že bychom měli všechny ostatní důležité věci ze svého života rovnou hodit za hlavu! Například bychom neměli zanedbávat styk s přáteli. Jistě má svá úskalí, zvláště když jsou to přátelé, kteří na rozdíl od vás děti nemají. Najednou můžete mít pocit, že všechno, co jste s nimi měli společné, se nějak vytratilo, a že jste se ocitli na jiné vlnové délce. To je jistě nevyhnutelné, ale dá se to vyvážit jinými přednostmi.

Mohli byste třeba zkusit svěřit děti na chvíli babičkám a dědečkům (nebo chůvám, chcete-li) a najít si nějaké neutrální místo, třeba restauraci, kde si vychutnáte jídlo i přátelské poklábosení. Samozřejmě to nebude nijak moc často, protože času nebudete mít nazbyt, ale nechat čas od času vaši ratolest někomu na pohlídání a sejít se s přáteli rodině neublíží. Jen dejte pozor, abyste nemluvili stále jen o dětech, protože vaše přátele toto téma nemusí vůbec zajímat a mohli byste před nimi vypadat „trapně". Ukažte jim, že vás opravdu zajímá, jak žijí, a nečekejte, že budou souhlasit se vším, co řeknete, především pokud jde o váš nový život.

Na druhou stranu bude všechno mnohem jednodušší, pokud vaši přátelé také mají děti, zvlášť pokud je mají v podobném věku jako vy. V tom případě můžete společně vyrazit i s dětmi do parku, do nákupního areálu nebo na jiné místo, které je ideální pro celou rodinu. Tak budete moct udržovat kontakt s přáteli bez výčitek, že zanedbáváte děti. A nejspíš zjistíte, že máte mnoho společného.

Vytisknout